Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κορυφαία αθλήτρια της χρονιάς στα βραβεία ΠΣΑΤ

91

Τον τίτλο της κορυφαίας Ελληνίδας αθλήτριας για το 2022 στα βραβεία του ΠΣΑΤ κατέκτησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη μετά τη σχετική ψηφοφορία που διεξήχθη.

Το απόγευμα της Τρίτης (20/12) πραγματοποιήθηκε η ετήσια απονομή των βραβείων για την ανάδειξη των κορυφαίων του ελληνικού αθλητισμού που διοργανώνεται από τον ΠΣΑΤ.

Τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας κατέκτησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, η οποία βρέθηκε στην τελική τριάδα μαζί με τις Άννα Κορακάκη και Ελίνα Τζένγκο.

Ο Λευτέρης Αυγενάκης βραβεύει την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη
Ο Λευτέρης Αυγενάκης βραβεύει την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη EUROKINISSI SPORTS

Η Ελληνίδα βαδίστρια έκανε ολόκληρη την Ευρώπη να υποκλιθεί στο αγωνιστικό της μεγαλείο κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών πήρε την πρώτη θέση στα 35χλμ. βάδην του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, πρώτη θέση και στα 20χλμ. βάδην της ίδιας διοργάνωσης.

Κι όλα αυτά, σχεδόν ένα μήνα μετά την εξαιρετική της παρουσία στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον, όπου κατέλαβε την 4ηθέση στα 35χλμ βάδην. Τον Αύγουστο αναδείχθηκε κορυφαία αθλήτρια της Ευρώπης.

Αναλυτικά η κατάταξη

  1. ΝΤΡΙΣΜΠΙΩΤΗ Αντιγόνη (Στίβος)
  2. ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή)
  3. ΤΖΕΝΓΚΟ Ελίνα (Στίβος)
  4. ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις): 80
  5. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος): 79
  6. ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα (Κολύμβηση): 76
  7. ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ Ευαγγελία (Καλλιτεχνική Κολύμβηση): 67
  8. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ Ευαγγελία (Κωπηλασία): 35
  9. ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ Μαρία (Πάλη): 27
  10. ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ Ελευθερία (Υδατοσφαίριση): 19
  11. ΚΑΝΕΛΛΟΥ – ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ Χρυσούλα (Ιστιοπλοΐα): 10
  12. ΚΥΔΩΝΑΚΗ Κυριακή (Καράτε): 8
  13. ΓΚΟΓΚΟΥ Αικατερίνη (Κωπηλασία): 7
  14. ΒΥΜΠΡΑΝΙΕΤΣΟΒΑ Μαρία (Θαλάσσιο Σκι): 6
  15. ΛΥΤΡΑ Παναγιώτα (Ρυθμική Γυμναστική): 5
  16. ΝΙΚΑ Πηνελόπη (Μοντέρνο Πένταθλο): 5
  17. ΓΚΙΚΑ Ερμιόνη (Ιστιοπλοΐα): 4
  18. ΖΑΧΕΙΛΑ Στεφανία (Πάλη): 4
  19. ΣΑΡΒΑΝΑΚΗ Θεοπούλα (Ταεκβοντό): 4
  20. ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΙΔΟΥ Μαρία (Χάντμπολ): 4
  21. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ Βαλεντίνη (Τένις): 3
  22. ΔΙΑΜΑΝΤΗ Βασιλεία – Φαίδρα (Αεροβική Γυμναστική): 3
  23. ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ Ιόλη (Ιππασία): 3
  24. ΝΑΣΚΑΡΗ Αριάδνη (Μοντέρνο Πένταθλο): 3
  25. ΤΕΛΤΣΙΔΟΥ Ελισάβετ (Τζούντο): 3
  26. ΤΡΙΦΥΛΛΗ Άννα Μαρία (Πυγμαχία): 3
  27. ΨΑΡΡΑ Ευαγγελία (Τοξοβολία): 3
  28. ΛΟΓΟΘΕΤΗ Κυριακή (SUP): 2
  29. ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ Κωνσταντίνα (Ταεκβοντό): 2
  30. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ Ηλιάνα (Στίβος): 2
  31. ΤΣΑΟΥΤΟΥ Παναγιώτα (SUP): 2
  32. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ Δέσποινα-Μεταξία (Ξιφασκία): 1
  33. ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ Σοφία (Άρση Βαρών): 1
  34. ΓΚΙΚΑ Μαρία Λουίζα (Πάλη): 1
  35. ΝΑΛΜΠΑΝΤΗ Δέσποινα (Ταεκβοντό): 1
  36. ΠΛΕΑ Χρυσούλα (Πυγμαχία): 1
  37. ΣΔΟΥΓΚΑ Αικατερίνη (Πυγμαχία): 1

* Από την τέταρτη θέση και κάτω είχαν γίνει γνωστές οι ψήφοι που συνέλεξαν οι υποψήφιοι, όχι όμως και για την πρώτη τριάδα.

Πηγή: sport24.gr

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here